Azak Kalesinin Ruslar İçin Önemi Nedir?

Okuma Süresi: 1 dakika


17. ve 18. yüzyıllarda Osmanlı Devleti ile Rusya Çarlığı arasında çok sayıda mücadeleye neden olmuş , Don Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer almaktadır. Özellikle 9. yüzyıldan sonra Azak şehrinin Karadeniz ticareti noktasında önemli bir liman kenti olmasının ardından bölgede ki en önemli alan haline geldi.

Azak Kalesinin Ruslar İçin Önemi Nedir?

Bulunduğu konum itibariyle özellikle kara sınırında olmasından dolayı Rusya için oldukça kritik bir yerde bulunmaktadır. Rusya topraklarının Karadeniz’e açılan kapısı konumunda olan Azak kalesi, bölgede ki siyasi güç göstergesi açısından da oldukça fazla el değiştirmiştir.

Azak Kalesi Hangi Antlaşma İle Ruslara Bırakıldı?

Azak kalesi, uzun tarihi boyunca defalarca el değiştirdi. Özellikle 14. yüzyıldan sonra Osmanlı Devleti ile Rus Çarlığı arasında defalarca el değiştirmiştir. Kalenin bulunduğu konumun özelliğinden dolayı taraflar arasında sürekli bir çatışmaya neden olan bu kale, tarihi süreç içerisinde özellikle Osmanlı Devleti ile Ruslar arasında zorlu mücadelelere neden olmuştur. Azak Kalesi en son Ruslara bırakılmıştır.

Haberi Oku >>  Kordon Kanı ile Ailenizin Sağlığını Garanti Altına Alın!

1768-1774 yılları arasında gerçekleşen Osmanlı-Rus Savaşında Osmanlı Devleti savaşın kaybeden tarafı olmuştu. Bu savaş sonrasında iki taraf arasında 21 Temmuz 1774 tarihinde Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı. Bu anlaşma metninde yer alan 20. madde, tam olarak Azak kalesinin durumuyla ilgili olarak hazırlanıştı. Bu maddede Azak Kalesi Rusya’ya bırakılacağı ve sonsuza kadar o şekilde kalacağı belirtilmiştir.


İlgini Çekti mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
76 points
Ümit Havare
Üniversite hazırlığı..

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir