PHP Kullanarak Dinamik Site Haritası (Sitemap.xml) Nasıl Yapılır, Oluşturulur?

Okuma Süresi: 1 dakika


Bir web sitesi geliştirirken web sitesinin SEO uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Siteyi hazırlayıp yayına aldıktan sonra ’ın yeni URL’leri daha çabuk keşfetmesini sağlamak amacı ile yani Site Haritası oluşturmamız, yapmamız gerekiyor. Peki kullanarak dinamik site haritası (sitemap.xml) nasıl oluşturulur?

Sitemap.xml Oluşturmanın Mantığı Nedir?

Kodlama yapmadan önce ilk olarak mantık kurmamız gerekiyor. Şimdi sitemap.xml oluşturmanın mantığını anlatacağım daha sonra kodları size vereceğim. Bir blog sitemizin olduğunu düşünelim:

İlk olarak sitemap.php isimli bir dosya oluşturmamız gerekiyor. Daha sonra bu dosyanın içinde veritabanı bağlantısı oluşturacağız.Ardından veritabanımızda bulunan yazı linkini SELECT sorgusunu kullanarak çekeceğiz ve foreach kullanarak ekrana sitemap.xml yapısına uygun bir şekilde yazdıracağız. Daha sonra .htaccess dosyamızda sitemap.php dosyamızı sitemap.xml olarak yönlendireceğiz.

PHP Kullanarak Sitemap.xml Nasıl Oluşturulur?

  1. sitemap.php isimli dosyayı oluşturun.
  2. Açtığınız dosyaya aşağıdaki kodları yapıştırın.
  3. Sorguyu kendi veritabanınıza uygun şekilde düzenleyin.
  4. .htaccess dosyanız yoksa sitenizin bulunduğu dizine oluşturun.
  5. .htaccess dosyanızın içerisine aşağıdaki kodu yapıştırın:

PHP PDO Kullanarak Sitemap.xml Nasıl Oluşturulur?

PHP PDO kullanarak dinamik sitemap.xml oluşturmak için yukarıdaki adımların aynısını uygulayın. Sadece PHP dosyanızı aşağıdaki şekilde düzenleyin.

Sitemap.xml Google’a Nasıl Gönderilir?

Google’a bir sitemap dosyanızın olduğunu söylemek için ilk olarak Search Console’a sitenizi bağlamalısınız. Sitenizi bağladıktan sonra sol barda bulunan sitemaps’a tıklatın. Açılan sayfada Add a new sitemap bölümünden oluşturduğunuz sitemap dosyasının ismini girin. Ardından Submit butonuna tıklatın.

Sitemap dosyasını gönderdikten sonra bir kaç günün ardından Google sitemap dosyasının içindeki linkleri dizine eklemeye ve sitemap dosyasını kontrol etmeye başlayacak.


İlgini Çekti mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

116
116 points
berkaycatak
Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Bir çok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir