Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır?

Okuma Süresi: 2 dakika


Geçtiğimiz gün , Google Submit Url aracını kötü amaçlı kullanım nedeni ile kalıcı olarak kaldırmıştı. Bunun üzerine webmasterlar, web sitesi index almayan veya geç index alan kişiler alternatif yöntem arayışına başladılar.

Google Search Console’da bulunan aracını kullanarak web sitelerine index aldırılabiliyor. Bu yazımızda aracını kullanırken nelere dikkat edilmeli, nasıl kullanılır onu anlatacağım.

Google Gibi Getir aracını ücretsiz olarak Search Console’da kullanabilirsiniz. Ancak kullanabilmek için belirli şeyleri gerçekleştirmiş olmanız gerekmekte bunlardan ilki web sitesinin mülkünü onaylamak. Bunun için Search Console’a bir mülk ekleyip, bu mülkü onaylatmak için web sitenize doğrulama için bir .html sayfası upload etmeniz gerekmekte.

Haberi Oku >>  Bilgisayarınız Sizden Habersiz Bitcoin Madenciliği Yapıyor Olabilir!

Eğer web siteniz yeniyse Google Gibi Getir aracını kullanmadan web sitenizin yerine oturmasını beklemeniz gerekmekte. Google yeni web sitelerine hediye olarak sıralamada üst sıralara çıkarır. Bu nedenle Google botları sitenizin müdavimi olacaktır. Bu hediyeyi yararlı kullanırsanız ilk sıralarda yerinizi kalıcı olarak kapabilirsiniz.

Web siteniz eğer kendisi index alıyorsa bu aracı hiç kullanmanıza gerek yok. Çünkü gereğinden fazla kullanım Google botlarının web sitenize ziyaretini durduracak veya seyrekleştirecektir. Bunun nedeni yeni sayfa olduğunda bildiren bir kişinin olması. Yani yeni sayfa eklendiğinde bunu Google’a siz bildirmeyin, Google botları kendisi tarasın.

Google Gibi Getir aracında sadece kendi alan adınızdaki (mülkünüzdeki) sayfaları Google’a gönderebiliyorsunuz.

Haberi Oku >>  React Native İle Yapılmış Uygulamalar
Google Gibi Getir Nasıl Kullanılır

Yeni sayfanızın adresini belirtilen alana girdikten sonra sağ taraftaki getir butonuna tıklamanız gerekmekte. Eğer web sitenizi Google’ın gözünden görmek isterseniz “Getir Ve Oluştur butonuna tıklamalısınız.

Ardından yeşil tik işareti ile birlikte tamamlandı yazısı geldiğinde sağında bulunan dizine eklenmesini iste butonuna tıklatın. Eğer ki sadece belirttiğiniz sayfanın taranmasını istiyorsanız “yalnızca bu URL’yi tara işaretini seçip git butonuna tıklatın. Belirttiğiniz sayfa ile birlikte o sayfadaki diğer bağlantıların da taranmasını istiyorsanız “

Botların sitenizi taramasının ardından sayfanız Google’da gösterilmeye başlayacaktır. Unutmayın, bu özelliği sık sık kullanmanız Google botlarının sitenizi ziyaret etmemeye başlamasıyla sonuçlanabilir.

Haberi Oku >>  PHP Kullanarak Dinamik Site Haritası (Sitemap.xml) Nasıl Yapılır, Oluşturulur?

 


İlgini Çekti mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
72 points
berkaycatak
Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Bir çok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir