Kayıp İlanı Nedir, Nasıl Verilir ve Nereye Verilir?

Okuma Süresi: 2 dakika


Kayıp ilanları, gazeteler başta olmak üzere insanlara ulaşılabileceği tüm platformlara verebileceğiniz ilanlardır. Kimlik, evrak, cüzdan, değerli bir eşyanızın kaybolmasının yanı sıra, bir yakınınızın veya evcil hayvanınızın gözden kaybolması durumunda da kayıp ilanı verebilirsiniz. Kaybolan evrak, kimlik gibi kişisel malzemeler hükümsüzdür diye işaretlenerek kayıp ilanlar kısmında yayınlanır.

Kayıp ilanlarının diğer bir adı, zayi ilanıdır. Kimlik, nüfus cüzdanı veya ehliyet gibi son derece önemli eşyaların kaybolması durumundaki kayıp ilanı gazetelere verilmelidir. Gazeteye kayıp ilanı veren kişi, daha sonra yeni bir kimlik çıkartarak eski kimliğin kaybolması durumunda oluşan herhangi bir olumsuzluğa karşı tedbir almış olur.

Ehliyet, nüfus cüzdanı, geçici koruma belgesi, SRC belgeleri gibi önemli ve şahsi belgelerin kayıp ilanı gazetelere verilir. 

Kayıp ilanları arasında belge ve evraklar da yer almaktadır. Örneğin; bir şirket için son derece önemli olan atar belgesi, dolaşım belgesi, yazar kasa ruhsatı ve vergi levhasının kaybolması durumunda önce kayıp ilanı verilmeli, sonra kaybolan evrakın yeniden çıkartılması gerekir. Böylece şirket, oluşacak herhangi bir olumsuzluğa karşı hiçbir sorumluluk altına girmez.

Kayıp İlanı Nasıl Verilir?

Gazete kayıp ilanı vermek istiyorsanız şu aşamaları takip etmelisiniz:

  • Kaybolan evrak, cüzdan, kimlik, nüfus cüzdanı, ehliyet veya diğer belgelerden hangisiyse, gazeteye net bir şekilde söylenmelidir.
  • Kayıp ilanı verdiğiniz belgenin ne zaman kaybolduğunu biliyorsanız gazeteye kaybolma tarihini belirtmelisiniz.
  • İlanlarda güvenlik amacı ile mutlaka “hükümsüzdür” ibaresi yer almalıdır.
  • Eğer bir yazar kasa ilanı verilmişse, ilan metninin mutlaka kabul görmesi ve aynı zamanda eksiksiz bir şekilde yazılması gerekmektedir.
  • Ayrıca yazar kasanın markası, modeli, sicil numarası da yazılarak firmaya tek bir şahsa ait ise o şahsın isim soy ismi, limitet firma ise, firma sahiplerinin isim soy ismleri ve firmanın adı tam uzantısı ile eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. 
  • Kayıp ilanlarının işyeri açma, çalışma ruhsatı ve belge olarak verilmesi durumunda mutlaka belge numaraları ve veriliş tarihleri de ilana yazılmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı kayıp ilanlarında ise, kaybolan kimliğe ait seri numarası biliniyor ise ilana mutlaka yazılmalıdır.
  • Zayi ilanlarda, kaybolan belgenin kayıp tarihi biliniyorsa ilanda belirtilmelidir.

Kayıp İlanı Nereye Verilir?

İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer tüm illerdeki gazeteleri telefonla arayarak kayıp ilanı ve zayi ilanı verme işlemi yapabilirsiniz. İlan merkezlerini dilediğiniz günde arayarak ilan verebilirsiniz. Kayıp ilanlarında daha çok gazeteler tercih ediliyor olmasına rağmen, internet sitelerine de kayıp ilanlarları verebilirsiniz. 


İlgini Çekti mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

89
89 points
berkaycatak
Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Bir çok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir