Kordon Kanı ile Ailenizin Sağlığını Garanti Altına Alın!

Okuma Süresi: 2 dakika


Ailemizin en değerli varlığımızdır. Onlarına başına hiçbir şey gelmesini istemeyiz. Fakat gelecekte başımıza gelebilecek kötü şeyleri öngörmemiz maalesef mümkün değil. Günümüzdeki olasılıklara baktığımızda kanser gibi ölümcül hastalıklara sahip insanların sayısının gittikçe artmakta olduğunu görebiliyoruz. Maalesef her bireyin de bu hastalıklara yakalanma ihtimali fazla ya da az, yine de bulunmakta. Peki alabileceğimiz herhangi bir önlem var mı? Tabii ki var. Bu konuda kordon kanı ve kök hücreler imdadımıza koşuyor.

Kordon kanı, doğumdan hemen sonra, göbek kordonu ve plasentada kalan kandır. Bu kanlar, kök hücre bakımından oldukça zengindirler. 1978 yılında kordon kanının hematopoetik kök hücrelere sahip olduğunun keşfedilmesinden sonra kordon kanı, depolama için kök hücreleri ayıklamak ve daha sonra tedavide kullanılmak üzere toplanmaktadır.

Peki

Vücudumuzun sağlığını devam ettirebilmesi için vücudumuzda yüzlerce tip hücre bulunmaktadır. Bu hücreler kalbimizin atması gibi yaşamamız için gerekli olan aktivitelerin devam etmesi için hayati önem taşımaktadırlar. Fakat hastalandığımızda veya yaralandığımızda hücrelerimiz de hastalanır, yaraların ve ölürler. Bu hücrelerine yerlerine yeni hücrelerin üretimini kök hücreler üretirler. Kısaca, kök hücreler bizi hayatta tutan hücrelerdir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, kordon kanı kök hücre bakımından oldukça zengindir. Kök hücreler de hayati önem taşımaktadırlar.

Bu iki cümle aslında kordon kanı saklatmanın önemini ortaya koymaktadır. Çocuğunuzdan alınan kordon kanı eğer çocuğunuz bir hastalığa yakalanırsa ona, kardeşlerine ve hatta doku uyumu olursa diğer aile üyelerine çok büyük bir umut kaynağı olacaktır.

Fakat toplanma ve saklanma işleminin profesyonelce ve tüm kalite standartlarına uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ülkemizde bu işlemi en iyi şekilde Yaşam Bankası gerçekleştirmektedir. Verdikleri hizmet Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan Yaşam Bankası’nda 150,000’den fazla kordon kanı saklanmaktadır ve bu rakam her geçen gün artmaktadır.

Siz de çocuklarınızın, ailenizin sağlığını garanti altına almak istiyorsanız yasambankası.com üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


İlgini Çekti mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

98
98 points
Ümit Havare
Üniversite hazırlığı..

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir