MacBook Pro 2019 İncelemesi – Uzun Kullanım

Okuma Süresi: 3 dakika


Merhabalar, 27 Haziran 2019 tarihinde tarafından tanıtılan ve çok dikkat çeken 2019 modelinin uzun kullanım sonrası elde ettiğim sonuçları ve hisleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Daha önceden herhangi bir şekilde MacBook kullanmayan kişiler ilk olarak Command, Option ve Control tuşlarının yönetiminde biraz zorlanabilirler. Aynı zamanda klavye tuşlarına birbirine yakınlığı nedeniyle ilk zamanlar yazı yazmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ayrıca sağ tarafta bir tuş panelinin de olmadığını hatırlatalım.

Yeni Kullanıcılar İçin Not: Command Tab yaparken dikkatli olun, Q tuşuna basarsanız ekranda açık olan program bir anda kapanır. 🙃

Daha çok yazılım alanında kullanacaksanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Eğer mobil uygulama geliştirip emulatör kullanıyorsanız ara ara takılmalarla karşılaşabilirsiniz. İşim gereği ufak tefek grafik işlemlerini Photoshop programı sayesinde halletmeye çalışıyorum fakat gözlemlediğim kadarıyla küçük bir projede çalışırken dahi takılmalar yaşanabiliyor. Aktif çalışan bir grafik tasarımcıysanız 13″ 1.4 GHz 4 çekirdekli işlemci size yeterli gelmeyebilir. Alternatif olarak MacBook Pro 2.4 GHz 4 Çekirdekli İşlemci veya MacBook Pro 15″ başlangıç modelini tercih edebilirsiniz.

Touch Bar İle Her Şey Daha Kolay

MacBook Pro’nun fark yaratan özelliği olan Touch Bar ile neredeyse yapabileceklerinizin sınırı yok diyebilirim. Fiziksel bir tuş değil de dokunmatik ekrandan parlaklığı kısıp açmak veya herhangi bir durumda sesi kapatmak gayet kullanışlı olabiliyor.

Macbook Pro 2019 Touch Bar Düzeltme

Bunun yanında bir makale veya mesaj yazarken Touch Bar’da kelime önerileri çıkıyor. Herhangi bir kelimeyi yanlış yazdığınızda klavyeden elinizi kaldırmadan Touch Bar üzerinden direkt değiştirebilirsiniz.

Touch Bar İle Emojiler

Aynı zamanda mesaj gönderirken Touch Bar’ın sol tarafında bulunan emoji ikonuna tıklayarak dilediğiniz emojiyi seçip gönderebilirsiniz. Bunun yanında uğraşmak ve emoji aramak istemezseniz kullanacağınız emojinin ismini text olarak yazıp Touch Bar’da seçebilirsiniz.

Macbook Pro 2019 Kalp

True Tone Özelliği İle Gözleriniz Güvende

Yeni MacBook Pro’larda artık True Tone özelliği mevcut. Bu sayede artık bilgisayarınız ekrandaki ışığa göre parlaklığı otomatik olarak ayarlayıp gözünüzü yormayacak seviyeye indiriyor veya yükseltiyor.

Çevre ışığına göre ekrandaki renk seviyesini de ayarlayarak gözlerinizi korumaya özen gösteriyor. Aşağıdaki görselde True Tone etkisini görebilirsiniz.

MacBook Pro’nun Pili Nasıl Gidiyor?

MacBook alternatif bilgisayarlar göz önüne alındığında işletim sisteminin sunduğu stabillik ve pil gücü ile dikkat çekiyor. MacBook Pro’yu eğer yoğun bir şekilde kullanırsanız çok rahatlıkla 12 saat şarj kablosu olmadan kullanabilirsiniz.

Eğer sadece not tutmak, ufak tefek işlerinizi halletmek için kullanacaksanız rahatlıkla iki veya üç gün boyunca şarj etmeden MacBook Pro’nuzu kullanabileceğinizi söyleyebilirim. Ayrıca turbo boost sayesinde işlemci yükü azalıyor. İşlemci gerektiği zaman gerektiği şekilde çalışarak pilinizin daha uzun gitmesine olanak sağlıyor.

MacBook Pro’nun Hafifliği…

Eğer sürekli seyahat ediyorsanız ve yanınızda bir canavar bulundurmanız gerekiyorsa kesinlikle sizin tercihiniz MacBook Pro olmalı. Hafiflik, şarj ömrü, güç üçlüsünü düşündüğümüzde tam olarak etiket fiyatına değdiğini fark edebiliriz.

MacBook Pro belirtildiği üzere 1.4 kilogramlık bir ağırlığa sahip. Bu da sırt çantanızda üç adet 500 ML’lik pet şişe taşımanıza denk oluyor. İnanılmaz…

MacBook Pro 2019’da Karşılaştığım Sorunlar

Her şey çok iyi bir şekilde bahsettik artık karşılaştığım kötü yönlerden bahsedebilirim. Lafı fazla uzatmamak için madde madde yazacağım

  1. Catalina işletim sistemi ile arada sırada True Tone özelliğinin kafası karışıyor. Bir anda sarı tonu beyaza dönüyor. Bir kaç dakika sonra tekrar sarıya dönüyor. Gözü yormaması planlanan teknoloji bazı zamanlarda gözü yoruyor.
  2. Cihazı aldığımda Photoshop’u açıp o anki işimi halletmek istiyordum. 728×90’lık bir proje açtım ve basit bir banner tasarlamak istedim fakat bazı işlemleri yaparken donma sorunu moralimi bozdu.
  3. Lightshot programında kasma yaşanıyor. Ekran fotoğrafı çekip çektiğiniz fotoğrafı kırparken bir hayli kasma oluyor.
  4. MacBook Pro’nun ekranı çok fazla parmak izi tutuyor. Silmediğiniz zamanlarda sanki ekranda bir problem varmış gibi görünüyor. Ekrandaki parmak izlerini silmek de bir hayli zor. Gözlük silme bezi ile bir hayli ovuşturmama rağmen hala biraz duruyor.

İlgini Çekti mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
79 points
berkaycatak
Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Bir çok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir