Windows İçin React Native Kurulumu – React Native Nedir?

Okuma Süresi: 3 dakika


Bu yazımızda windows cihazlara ’i nasıl kuracağımızı anlatacağız. Bunun yanında ’in ne olduğundan da bahsedeceğiz.

React Native isminden de anlaşılacağı üzere mobil platforma native uygulama yazmayı sağlar. Ayrıca React Native bir Javascript framework’üdür. React Native’i diğer dillerden ayıran en büyük özelliği: hem iOS hem de Android uygulaması yazmanıza olanak sağlaması.  Bildiğimiz üzere Android’e bir uygulama geliştireceksek Javascript veya Kotlin, iOS platforma uygulama geliştireceksek Objective-c veya Swift öğreniyorduk. ’un geçmiş yıllarda geliştirdiği bu framework sayesinde tek bir proje açıp tek tip kodlama yaparak Android ve iOS cihazlar için uygulamanızı build edebiliyorsunuz. Ayrıca çeşitli emulatorler sayesinde uygulamanızın anlık olarak gelişimini takip edebiliyorsunuz.

React Native’de arayüz tasarımı oldukça basit. Eğer HTML hakkında bir fikriniz varsa ve basit tasarımlar yapabiliyorosanız React Native’de de zorlanmayacaksınız. React Native’de her <View> bir <div>‘i , Her <View> ise <span>‘i temsil ediyor. Eklediğiniz <View>’lara CSS’te olduğu gibi stil verebiliyorsunuz.

Windows İçin React Native Kurulumu – React Native Nedir?

React Native’in kurulumu zor gibi gözükse de bir o kadar da eğlenceli. Eğer ki daha önce komut sisteminden (CMD) kurulum yaptıysanız zorlanacağınızı sanmıyorum.

 1. Kuruluma başlamadan önce bilgisayarımıza bir kaç şey indirmemiz gerekiyor. İlk olarak komut sisteminde çeşitli kodların çalışmasını sağlamak için Node JS indirmemiz gerekiyor. (Web sitesine gitmek için tıklayın.) Node JS’in web sitesinden Windows Installer butonuna tıklatıp kurulumu yapın.
 2. Gerekli bir kaç program daha var. Bunları tek tek kurmaya uğraşmayalım diye Chocolatey isimli bir geliştirici topluluğunun oluşturduğu kodu kullanacağız. Bu kod sayesinde bilgisayarımıza Python, JDK  Node JS kurulacak. komut sistemini yönetici olarak başlatıp aşağıdaki kodu yapıştırın. Kurulum biraz uzun sürebilir.
 3. Chocolatey kurulumunun ardından aşağıdaki kodu yapıştırıp gerekli programları indirin.
 4. Daha sonra React Native’in kurulumu için komut sistemine aşağıdaki komutu verin.
 5. Android platformuna uygulama geliştirebilmeniz için Android Studio’nun kurulu olması gerekiyor. Bunun için bu bağlantıya tıklayarak Android Studio’yu kurun ve kurulum ekranında aşağıdakileri de seçerek devam edin.
 6. Android Studio başlangıç ekranında SDK kurulumunu yapın. Appearance & BehaviorSystem SettingsAndroid SDK.
 7. Windows Denetim Masası’ndaki Sistem ve Güvenlik altındaki Sistem bölmesini açın, ardından Ayarları değiştir seçeneğini tıklayın. Gelişmiş sekmesini açın ve Ortam Değişkenleri seçeneğini tıklayın. Yeni bir ANDROID_HOME kullanıcı değişkeni oluşturmak için Yeni ‘ye tıklayın. Android SDK’nızın yolunu gösterin:

  SDK’nın gerçek konumunu Android Görünüm “Tercihler” iletişim kutusunda, Görünüm ve Davranış → Sistem Ayarları → Android SDK altında bulabilirsiniz.

  Bir sonraki adıma geçmeden önce yeni ortam değişkeninin yüklendiğinden emin olun.

 8. Windows Denetim Masası’ndaki Sistem ve Güvenlik altındaki Sistem bölmesini açın, ardından Ayarları değiştir seçeneğini tıklayın. Gelişmiş sekmesini açın ve Ortam Değişkenleri seçeneğini tıklayın. Path değişkenini seçin, ardından Düzenle’yi tıklayın. Yeni’ye tıklayın ve Platform-Tools’un yolunu listeye ekleyin. Default olarak aşağıda bulunur:

Bu işlemleri tamamlamanızın ardından yeni uygulamanızı oluşturabilirsiniz! Bunun için komut sistemini açın. “cd desktop” yazarak masaüstüne gelin. Ardından aşağıdaki kodu kullanarak ilk React Native projenizi açabilirsiniz.

Oluşturduğunuz Uygulamayı Emulator’de Çalıştırın!

Windows İçin React Native Kurulumu – React Native Nedir?

Uygulamayı Android’de önizlemek için en çok tercih edilen emulator programı GenymotionGenymotion‘ı bu bağlantıyı indirmek için takip edebilirsiniz. Genymotion‘ı indirdikten sonra Android versiyonu ve bir telefon indirmeniz gerekiyor. İşlemleri tamamlamanızın ardından emulatorde indirdiğiniz sanal cihazı çalıştırın ve komut sisteminde proje dosyanıza girerek (cd IlkProjem) aşağıdaki kodu yazın.

Uygulamanızı ilk kez build ederken süre biraz uzun olabilir. Eğer tüm işlemleri sorunsuz yaptıysanız uygulamanız emulator’de çalışacaktır.

Keyifli kodlamalar!

(, Facebook, , React Native, React Native Nasıl Kurulur?, React Native Nedir?)


İlgini Çekti mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
92 points
berkaycatak
Öyle süper bir geliştirici değilim, kendimi anlatmam gerekirse kısaca her şeyi öğrenmek için el atan biri diyebilirim. Bu zamana kadar MeTekno.com adresinde ve Bqloo.com adresinde yazarlık yaptım. Bir çok haber girerek kullanıcıların ilgisini en iyi çekecek konulara odaklandım. Hayatım boyunca da bunu devam ettireceğim.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir